مبلمان راحتی یکی از بهترین اختراعات بشر هستند. با توجه به متریال به کار رفته در آن‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در هنگام خرید این مبلمان علاوه بر مدل و شکل ظاهری آن‌ها باید به نوع نشیمن‌گاه آن‌ها نیز دقت و توجه داشته باشید. در ساختار نشیمن آن‌ها معمولا فوم یا اسفنج به کار می‌رود. اینکه برای مبل راحتی فوم بهتر است یا اسفنج موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

مبل راحتی
مبل راحتی

هر آنچه که باید در مورد مبل راحتی بدانید

مبلمان راحتی یکی از اثاث‌های بسیار ضروری در دکوراسیون خانه‌های امروزی است نشیمنگاه این مبل‌ها به علت استفاده از مقدار زیادی فوم از نرمی و راحتی بیشتری برخوردار است. متریال به کار رفته در این مبلمان حتی جنس پارچه با سایرمبل ها متفاوت است. پارچه ‌های این مبل‌ها باید با دوام تر و با کیفیت بالا باشد؛ زیرا استفاده از مبل‌های راحتی بیشتر از سایر مبل هاست. این مبل ها در طرح‌ها و نقش‌ها و رنگ‌های متفاوتی تولید می‌شوند و می‌توانید هم به صورت یک سرویس جداگانه و هم همراه با سایر مبل‌ها از آن‌ها استفاده کنید.

در هنگام خرید مبل راحتی به چه نکاتی باید توجه کنیم

علاوه بر مدل و رنگ،در هنگام خرید مبلمان توجه به جنس نشیمنگاه بسیار مهم‌تر از توجه به رنگ و ظاهر آن است. باید کلاف چوب، بدنه مبلمان، جنس پارچه و اندازه مبلمان مورد توجه قرار گیرد تا عمر و کارایی مبلمان بیشتر باشد.در ساختار نشیمن مبلمان راحتی یا از اسفنج و یا از فوم سرد استفاده می‌کنند که باید بسته به نوع مبلمان، بهترین آن را انتخاب کرد.

اسفنج چیست

اسفنج ها همان ابرهای معمولی با رنگ کرم مانند هستند که در ساختار بیشتر مبل‌ها به کار می‌روند. اگر مبل شما خراب شده باشد احتمالاً آن‌ها را دیده اید. البته اسفنج‌ها بزرگ تر از ابرها هستند و بسته به کیفیت و وزن خود در داخل مبلمان و خودروها به کار می‌روند.

 

اسفنج
اسفنج

 

کدام اسفنج بهتر است؟

اسفنج‌ها برای راحتی و کارایی بیشتر مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً بسته به وزن خود کیفیت های متفاوتی دارند. اسفنج‌ها در چند دسته ۲۰ کیلویی ۲۵، ۳۰ و ۳۵ کیلویی ساخته می شوند که اسفنج ۳۵ کیلویی بهتر از بقیه است.

چرا اسفنج ۳۵ کیلویی بهتر است؟

هرچه تراکم اسفنج بیشتر باشد مبل راحتی بیشتری دارد. زیرا سنگینی اسفنج ناشی است تراکم اسفنج‌ها در واحد حجم است هرچه اسفنج سفت تر باشد کارایی و دوام بیشتری دار.د اسفنج ۳۵ کیلویی به راحتی فرو نمی رود و این کیفیت بالا عمر و کارایی مبلمان شما را بیشتر می‌کند.

اسفنج‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

اسفنج‌ها به دو دسته اصلی اسفنج یورتان و اسفنج اچ آر تقسیم می‌شوند. اسفنج یورتان بر پایه آب ساخته می شود. یعنی آب عامل اصلی انبساط و افزایش حجم اسفنج است و علاوه بر آب از چند از ترکیب چند ماده شیمیایی نیز برای ساخت این اسفنج‌ها استفاده می‌کنند. تولید این اسفنج معمولاً در طی سه روز صورت می‌گیرد سپس به سه روش برش می‌خورد. و در قسمت‌های نشیمن، بازو و تکیه گاه از ابعاد مختلف آن‌ها استفاده می‌شود.

اسفنج اچ آر (hr )

این اسفنج از ترکیب ماده پلی اورتان به دست می‌آید که در حرارت غیر مستقیم یا دمای کم ساخته می‌شود. دمای کم باعث می شود مولکول‌های بیشتری در این مدل اسفنج‌ها شکل بگیرد و حالت ارتجاعی بهتری داشته باشند. خاصیت و حالت ارتجاعی باعث می‌شود که طول عمر بیشتری نسبت به سایر اسفنج‌ها داشته باشند.

 

فوم چیست؟

به جز اسفنج‌ها نیز از فوم‌ها نیز برای نشیمنگاه مبلمان استفاده می‌کنند. فوم‌ها در کوره با درجه متفاوتی ساخته می‌شوند از همین رو انواع به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند. هر کدام از مبلمان بسته به نوع طرح و مدل از انواع مختلف فوم‌ها استفاده می‌کنند.

 

 

فوم
فوم

 

 

تفاوت فوم سرد و فوم گرم چیست؟

هردو فوم در داخل کوره ساخته می‌شوند. تفاوت‌های آن‌ها مربوط به دمای در حال ساخت و عمر مفید آن‌هاست. فوم های گرم در دمای بالا ساخته می‌شوند عمر مفید آن‌ها کمتر از فوم سرد است. فوم های سرد نیز به طور غیر مستقیم حرارت می‌بینند و ساخته می‌شوند. فوم سرد قیمت بالا و عمر بیشتری دارد
مشاهده
خرید مبل چستر ، رازهای یک خرید با کیفیت

چطور فوم سرد و گرم را تشخیص بدهیم؟

اگر هنگام خرید مبل فروشنده توضیح می‌دهد که کدام فوم سرد است یا کدام گرم .بهتر است خودتان نیز امتحان بکنید با دستتان به داخل نشیمنگاه فشار وارد کنید اگر بلافاصله بعد از برداشتن دستتان سریع به حالت قبلی برگشت فوم سرد است اما اگر برگشت به حالت اول طول بکشند آن فوم گرم است.

بهترین فوم برای مبل

بهترین فوم برای مبلمان فوم ۱۳ سانتی سرد است این فوم عمر مفید و کارایی بالایی دارد. اما بسته به کیفیت آن قیمت بالاتری نسبت به فوم گرم و اسفنج‌ها دارند.عمر مفید فوم سرد معمولا ۴ سال است. بعد از ۴ سال کم کم حالت ارتجاعی سریع خود را از دست می‌دهند و هنگام نشست و برخاست، نشیمن گاه به داخل فرو می‌رود.

فوم ۱۳ سانتی سرد
فوم ۱۳ سانتی سرد

فوم بهتر است یا اسفنج؟

فوم در دمای بالا و در کوره ترکیب و ساخته می‌شود و تنوع بسیار بالایی دارند که بسته به نوع مبلمان از انواع متفاوت آن‌ها استفاده می‌شود. اما اسفنج‌ها معمولاً با ترکیب شیمیایی و با عنصر آب ساخته و پرداخته می‌شوند. ماندگاری فوم نسبت به اسفنج بالاتر است.

برای مبل راحتی اسفنج بهتر است یا فوم؟

چون در ساختار مبلمان راحتی نیاز به اسفنج و فوم بیشتری است معمولا در داخل آن‌ها از اسفنج‌های ۳۵ کیلویی یا اسفنج hr استفاده می‌شود. اما اگر بخواهید که کمی کیفیت و ماندگاری مبلمان تان را افزایش دهید می توانید برای نشیمن فوم سرد استفاده کنید که در این صورت راحتی آن‌ها به مانند اسفنج نخواهد بود.
انواع مدل مبل راحتی

این مبل ها با نام‌های متنوع و متفاوتی به بازار عرضه می شود. انواع مبل‌های چستر، نئوکلاسیک وال از جمله مبلمانی هستند که برای راحتی و آسایش بیشتری طراحی شده اند. مبلمان راحتی معمولاً در ست ۷ نفره عرضه می شوند. آن‌ها یک کاناپه سه نفری، یک کاناپه دو نفری و دو مبل تکی دارند.اولین نکته‌ای که در خرید مبلمان به توجه کنید این است که بدانید که کدام مدل از لحاظ رنگ و طرح با سبک دکوراسیون خانه شما همخوانی دارد.

 

مبل راحتی
مبل راحتی

 

 

برای مبل سلطنتی فوم بهتر است یا اسفنج؟

بهترین متریالی که برای مبلمان سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد فوم سرد است. فوم سرد کیفیت و کارایی و دوام مبلمان سلطنتی را بالا می‌برد و باعث می‌شود این مبلمان برای استفاده روزمره مناسب نباشند. علت راحت نبودن مبلمان سلطنتی و خاصیت ارتجاعی کند آن‌ها مربوط به استفاده از فوم سرد است.

مبلمان سلطنتی از گذشته تا به امروز دست خوش تغییراتی شده‌اند. در گذشته این نوع مبلمان فقط برای طبقه اشراف و خاص طراحی و تولید می‌شدند. اما بعد از انقلاب صنعتی اروپا و تغییر و تحول فراوان در دنیا،این مبل‌ها مورد استفاده عموم قرار گرفتند. امروزه در خاورمیانه مخصوصا ایران،مصر، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس همچنان محبوب و پرطرف‌دار هستند.

برای مبل سلطنتی
برای مبل سلطنتی

 

در این مقاله موضوع برای مبل راحتی فوم بهتر است یا اسفنج را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. مبلمان راحتی چون کارایی بالاتری نسبت به سایر مبلمان دارند باید به هنگام انتخاب و خرید آن‌ها علاوه بر ظاهر به جنس و متریال به کار رفته در نشیمن‌گاه آن‌ها دقت و توجه لازم را داشته باشیم. فوم و اسفنج دو ماده پرکاربرد در ساختار مبلمان هستند که بسته به نوع مدل و جنس مبل‌ها از انواع مختلف آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

کلام آخر

قبل از خرید صندلی بهتر از صندلی‌های متفاوتی را امتحان کنید. تا با توجه به محیط کاری خود بهترین را انتخاب کنید. گروه مبل حامد تولیدکننده مبلمان اداری و صندلی‌های اداری،اداری مدیریتی  پیشرو در ارائه بهترین و کیفی‌ترین صندلی‌های اداری و مبلمان اداری بهترین گزینه‌ها را با بهترین قیمت پیش‌روی شما قرار خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *