علل خرابی چرخ صندلی چرخدار و روش تعمیر یا تعویض آن

چرخ صندلی اداری به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان صندلی چرخدار باید عملکرد مناسبی داشته باشد. خرابی چرخ صندلی چرخدار، حرکت صندلی که یکی از ویژگی‌های مهم آن است دچار مشکل شده و تجربه‌ی کاربری شما با مشکل مواجه خواهد کرد. بنابراین، بهتر است در چنین مواقعی، ضمن بررسی علل خرابی، نسبت به تعمیر یا تعویض چرخ اقدام شود

خرابی چرخ صندلی چرخدار؛ علاج واقعه قبل از وقوع!

در مورد اتفاقات ناخوشایند، پیشگیری همواره بهترین کار است؛ اما چگونه می‌توان از خرابی چرخ صندلی اداری پیشگیری کرد؟

بهترین اقدام برای جلوگیری از خرابی چرخ صندلی، خرید صندلی اداری با چرخ مناسب است. منظور از مناسب بودن تنها باکیفیت بودن چرخ‌ها نیست؛ بلکه چرخ صندلی شما باید با سطحی که قرار است روی آن بغلتد سازگاری داشته باشد.

برای مثال، چرخ‌های دارای روکش ژله‌ای برای استفاده روی فرش انتخاب مناسبی نیستند. این چرخ‌ها برای به‌کارگیری روی سطوح سخت و البته صاف مثل کاشی و سرامیک طراحی شده‌اند. در این حالت، روکش ژله‌ای حرکت روان و بی‌سروصدا را برای صندلی به همراه خواهد داشت.

چرخ صندلی اداری از نوع پیچ دار با روکش ژله ای

چرخ صندلی اداری از نوع پیچ دار با روکش ژله ای

در صورتی که چرخ دارای روکش ژله‌ای را روی فرش یا موکت استفاده کنید، سطح روکش به شدت در جذب پرز و مو مستعد است. بنابراین، خیلی زود انباشت پرز و مو لابه لای چرخ حرکت روان آن را مختل خواهد کرد.

در این قسمت ذکر این نکته ضروری است که چرخ‌های دارای روکش ژله‌ای باید لایه‌ای از پلاستیک را روی خود داشته باشند. در غیر این صورت یا در صورت از بین رفتن لایه‌ی پلاستیکی به مرور زمان، حرکت چرخ‌ها روی سرامیک شما خطوطی را به جا خواهد گذاشت که مسلما خوشایند نیست.

همچنین بخوانید:  راهنمای خرید صندلی گیمینگ

چرخ صندلی ترمزدار!

گاهی ممکن است احساس کنید ثابت بودن صندلی بیشتر به کارتان می‌آید. مثلا در مواردی که در حال انجام کار یدی هستید و در صورت فشار آوردن صندلی به عقب رانده می‌شود و تمرکز شما را بر هم می‌زند. تولیدکنندگان چرخ صندلی، برای حل این مشکل، چرخ‌های دارای ترمز را تولید کرده‌اند. در صورت استفاده از این چرخ‌ها با جابجا کردن اهرم روی چرخ، عملکرد چرخشی آن متوقف شده و صندلی چرخدار شما تا هر زمان که اهرم را به جای خود برنگردانید، ثابت خواهد بود. اگر وجود این قابلیت برایتان اهمیت دارد بهتر است هنگام خرید صندلی کامپیوتر یا هنگام تعویض چرخ‌ها به آن دقت کنید.

 

راه چاره چیست؟

چرخ صندلی اداری دارای ترمز

چرخ صندلی اداری دارای ترمز

اصولا چرخ صندلی چرخدار از پلاستیک فشرده و فلز ساخته می‌شود. خرابی چرخ صندلی یا در اثر پیچش مو بین درزهای چرخ یا شکستگی آن است. در مورد اول با کمی حوصله می‌توانید چرخ را از شر پرز و موهای مزاحم خلاص کنید؛ اما در مورد دوم معمولا چاره‌ای جز تعویض چرخ نخواهید داشت.

چنان‌چه چرخ صندلی شما به دلیل شکستگی بر اثر فشار بیش از حد یا ضربه و… خراب شده است، باید فکر تهیه‌ی چرخ جایگزین باشید. برای خرید چرخ جایگزین توجه به چند نکته حائز اهمیت است.

چرخ پینی و چرخ پیچی

چرخ صندلی اداری معمولا با دو راهکار به پنج پر بالای آن متصل است. در واقع این موضوع بستگی مستقیم به نوع پنج‌پر دارد و در واقع در انتخاب نوع اتصال چرخ باید تابع پنج‌پر باشید. پنج‌پرها یا پین می‌خورند یا پیچ. بر همین اساس چرخ شکسته‌ی شما یا از نوع پینی است یا پیچی. بنابراین، دقت کنید چرخ جایگزین را نیز از همان نوع انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *