مدل مختلف صندلی اداری و کاربرد آن‌ها

تمامی صندلی‌های اداری را می‌توان در هفت دسته اصلی جای داد. در این بخش، هر دسته را معرفی کرده و در مورد کاربرد انواع صندلی اداری توضیح می‌دهیم.

۱. صندلی اداری مدیریتی

کاربرد انواع صندلی مدیریتی که یک صندلی ارگونومیک است، برای استفاده مدیران و افراد رده بالا شرکت‌ها و مؤسسات است. از میان مدل های مختلف صندلی اداری، این صندلی معمولاً از همه بزرگ‌تر است. تکیه‌گاه بلند، دسته‌های بزرگ و نشیمن گاه حجیم و فراخ از ویژگی‌های این مدل صندلی است.

روکش صندلی مدیریتی می‌تواند چرم مصنوعی، پارچه و حتی چرم طبیعی باشد. این صندلی اداری به‌طور معمول با قابلیت تنظیم اجزای مختلف، تولید می‌شود، اما تنظیم شیب تکیه‌گاه و ارتفاع صندلی در همه مدل‌ها وجود دارد. برخی از صندلی‌‌های مدیریتی این قابلیت را دارند که کاربر بتواند تکیه گاه را تا حدود ۱۸۰ درجه خم کرده و صندلی را برای دراز کشیدن مناسب کند.

برخی دیگر نیز در ناحیه تکیه گاه به ماساژور مجهز است. بعضی نیز بالشتک‌های اضافی دارند که به بهبود وضعیت بدن برای جلوگیری از کمردرد و بدن درد کمک می‌کند.

در حال حاضر در بازار صندلی‌های مدیریتی دیگری نیز وجود دارد؛ صندلی‌هایی با ظاهری مدرن و البته نه چندان بزرگ. این صندلی‌ها نسبت به مدل‌های دیگر، کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و قابلیت‌های تنظیم بیش‌تری دارند.

جنس تکیه‌گاه آن‌ها معمولاً مش یا توری است که باعث راحتی بیش‌تر و گردش هوای بهتر و جلوگیری از تعریق در ناحیه پشت کاربر می‌شود. در کاربرد انواع صندلی اداری مدیریتی می‌توان گفت علاوه بر تنظیم شیب تکیه‌گاه و ارتفاع، عمق نشیمن و ارتفاع دسته‌ها را نیز می‌توان تنظیم کرد.

۲. صندلی اداری کارشناسی

صندلی اداری کارشناسی، متداول‌ترین صندلی مورد استفاده در محیط های اداری و کاری است. این مدل صندلی نسبت به صندلی مدیریت، ابعاد کوچک‌تر و وزن کم‌تری دارد و برای کارمندان، کارشناسان و متخصصان طراحی شده است. صندلی‌های کارشناسی موجود در بازار که توسط تولیدکنندگان معتبر، تولید می‌شود، همگی ارگونومیک هستند.

کاربرد انواع صندلی کارشناسی متفاوت است. این صندلی‌ها برای نشستن طولانی مدت طراحی شده‌اند و هم اجزای مختلف آن اعم از ارتفاع صندلی، شیب تکیه‌گاه و در مواردی، عمق نشیمن و دسته‌ها قابل تنظیم است.

جنس روکش صندلی اداری کارشناسی معمولاً پارچه یا چرم است. در این دسته از انواع مدل های مختلف صندلی اداری نیز، صندلی‌های مش یا توری وجود دارد.

این صندلی‌ها با توجه به ظاهر زیبا، طراحی تنفس‌پذیر و بادوام و پشتیبانی از وضعیت کمر، بسیار پرطرفدار هستند. صندلی‌های توری برای افرادی مناسب است که ساعت‌های طولانی کار می‌کنند. این صندلی با فرم بدن مطابقت دارد و انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ می‌کند.

۳. صندلی اداری کارمندی یا اپراتوری

صندلی اداری کارمندی که برخی به آن صندلی اپراتوری می‌گویند، از صندلی کارشناسی کوچک‌تر و سبک‌تر است. تکیه گاه آن نیز معمولاً کوتاه‌تر است و اجزای قابل تنظیم آن نیز کم‌تر است. این مدل صندلی اداری معمولاً با دسته‌های ثابت، تکیه‌گاه کوتاه و بدون پشت سری و با قابلیت تنظیم ارتفاع ارائه می‌شود.

قابلیت تغییر شیب تکیه‌گاه در این صندلی وجود دارد، اما اغلب از مکانیزم‌های ساده‌تری در آن استفاده می‌شود. جنس روکش صندلی اداری اپراتوری می‌تواند چرم، پارچه یا مش باشد.

۴.صندلی کنفرانس

کاربرد انواع صندلی اداری کنفرانس ، در اتاق‌های کنفرانس و جلسات است. اتاق کنفرانس مکانی است که در آن افراد برای ایده‌پردازی، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری گرد هم می‌آیند.

از این رو صندلی‌های کنفرانس با تکیه‌گاه متوسط یا پایین طراحی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ شرکت‌کننده‌ای از دید پنهان نمی‌ماند. این نوع صندلی دارای ویژگی منحصر به فردی از حالت خم شدن به جلو است که سایر صندلی‌ها فاقد آن هستند. این وضعیت به افراد کمک می‌کند تا در جلسات، حواس خود را جمع کرده و تشویق به مشارکت شوند.

صندلی کنفرانس معمولاً با پایه‌ ثابت، طراحی می‌شود و تکیه‌گاه آن‌ از کمر کاربر در برابر آسیب‌های ناشی از نشستن طولانی‌مدت، محافظت می‌کند. برای برخی از مشاغل صندلی کنفرانس با پایه ثابت، مناسب نیست و نیاز به صندلی‌هایی دارند که تحرک کابران را ساده‌تر کند. در این مواقع صندلی کارمندی انتخاب مناسب‌تری است. روکش صندلی کنفرانس می‌تواند چرم، پارچه یا مش باشد.

۵. صندلی آزمایشگاهی

صندلی آزمایشگاهی ، یک صندلی اداری معمولی است با یک ویژگی منحصربه‌فرد. ویژگی خاص این صندلی، ارتفاع زیاد آن است. این صندلی برای استفاده در آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و آتلیه‌های هنری، گزینه‌ی مناسبی است.

در این مکان‌ها معمولاً از میزهایی با ارتفاع بیش‌تر از استاندارد یک میز اداری معمولی استفاده می‌شود. برای همین به یک صندلی با قابلیت ارتفاع زیاد نیاز است و این مدل صندلی به‌همین منظور طراحی شده است.

جک استفاده شده در این صندلی از نوع پنوماتیک است و این قابلیت را دارد که ارتفاع  را تا حد یک میز اداری معمولی پایین آورد. صندلی‌های آزمایشگاهی به یک زیرپایی که اغلب از فولاد یا پلاستیک ساخته شده است، نیز مجهز است تا از پاها حفاظت کند. جنس روکش این صندلی چرم، پارچه یا مش است. برخی از مدل های صندلی آزمایشگاهی بدون دسته عرضه می‌شوند.

۶. صندلی گیمینگ

کاربرد انواع صندلی اداری متفاوت، با هم فرق می‌کند. یک نوع از این صندلی‌ها مناسب کسانی است که ساعت‌ها پشت میز می‌نشینند و بازی کامپیوتری انجام می‌دهند.

در طراحی و ساخت صندلی گیمینگ، از اصول ساخت صندلی اداری پیروی می‌شود؛ برای همین زیرمجموعه صندلی اداری به حساب می‌آید. ضمن این‌که اصول ارگونومی در ساخت این مدل صندلی کاملاً رعایت می‌شود.

صندلی گیمینگ نه تنها در ظاهر که در اجزای قابل تنظیم نیز از سایر صندلی‌های اداری، متمایز است. این صندلی، پشتی بلندی دارد تا از کمر، گردن و سر گیمر، هنگام بازی، محافظت کند. دسته‌ها، تکیه‌گاه کمر و پشت سری این صندلی نیز قابل تنظیم است. روکش آن نیز چرم، پارچه یا مش است.

 

۷.صندلی انتظار

آخرین گروه از مدل های مختلف صندلی اداری ، صندلی انتظار است. کاربرد صندلی انتظار در مکان‌هایی است که کاربران می‌خواهند مدتی در آن‌جا به انتظار بنشینند.  انتظار دو مدل کلی دارد:

این مدل از انواع صندلی انتظار معمولاً به شکل ردیف‌های چندتایی به هم متصل هستند که روی دو پایه که در دو طرف آن تعبیه شده، قرار گرفته‌اند. جنس این صندلی‌‌ها اغلب پلاستیک، فلز یا چوب است. برخی نیز روکش چرم یا پارچه‌ای دارند.

مدل دیگری که در بازار موجود است، صندلی انتظار تک نفره است. این صندلی‌ها در اشکال و رنگ‌های مختلف و با جنس‌های پلاستیک، فلز و چوب و با روکش‌های چرم، پارچه و مش تولید می‌شوند. این نوع صندلی، پایه ثابت دارد و هر شرکتی می‌تواند به تعدادی که نیاز دارد، آن را سفارش بدهد. اکثر تولیدکنندگان می‌توانند مدل‌های تک نفره را به صورت ردیفی نیز به مشتری ارائه دهند.

سخن پایانی

صندلی اداری یکی از مهم‌ترین اجزای مبلمان اداری در هر دفتر کاری است. تقریباً هر فردی که یک شغل اداری دارد، به یک صندلی نیاز دارد. صندلی اداری انواع گوناگونی دارد و نکته مهم این است که بدانیم کاربرد انواع صندلی اداری با یکدیگر تفاوت دارد و تقریباً تمامی صندلی‌های اداری باید ویژگی ارگونومیک بودن را داشته باشند. این ویژگی به حفظ سلامت کاربر کمک می‌کند.

با وجود تعدد مدل و نوع صندلی اداری، می‌توان تمامی مدل ‌های مختلف صندلی اداری را در هفت گروه اصلی جای داد. این هفت گروه عبارت است از: انواع صندلی انتظار، مدیریتی، کارشناسی؛ کارمندی، آزمایشگاهی، کنفرانس و گیمینگ که در این نوشتار به شرح مفصل هرکدام و کاربرد انواع صندلی اداری پرداختیم. چنان‌چه برای خرید، نیاز به مشاوره یا راهنمایی دارید با کارشناسان مبله حامد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *